Veļas mašīnas

Tie laiki, kad automātiskā veļas mašīna bija katras ģimenes sapnis, ir pagājuši. Tagad tā ir vienkārši nepieciešamība, kas atvieglo mūsu ikdienas mājas soli.
Pirms veļas mašīnas iegādes vispirms nosakām vietu dzīvoklī, kur tiks novietota veļas mašīna. Parasti veļas mašīna tiek novietota vannas istabā vai virtuvē. Veļas mašīna jānovieto tā, lai būtu ērti piekļūt pie veļas ielādes lūkas vai vāka.

Turpinās strīdi par to, kura veida veļas mašīnas ir labākas- ar augšējo veļas ielādi vai frontālo. Katrai no tām ir savas priekšrocības. Veļas mašīna ar augšējo veļas ielādi (top-load) aizņems mazāk vietas, tajā var ērtāk ielikt un izņemt veļu - nav jānoliecas. Tas ir svarīgi gados vecākiem cilvēkiem. Top-load veļas mašīnām ir iespēja papildus ielikt veļu tās darbības laikā. Savukārt frontālās ielādes (front-load) veļas mašīnu priekšrocība ir tā, ka veļas mazgāšanas procesu var vērot vizuāli un veļas mašīnas virsmu var izmantot kā galdiņu.

Šobrīd veikalos tiek piedāvāti tik daudz un dažādi veļas mašīnu modeļi, ka ieteikt vienīgo pareizo ir praktiski neiespējami. Ļoti pieprasītas ir LG, Samsung, Whirlpool, Ardo veļas mašīnas. Labas atsauksmes ir par Bosch, Electrolux, AEG, bet šo modeļu cena ir augstāka.

Svarīgs ir veļas mašīnas apgriezienu skaits- veļas tvertnes apgriezienu skaits minūtē, ar kādu pēc skalošanas no veļas tiek izspiests ūdens. Jo lielāki apgriezieni, jo veļu izņemot tā būs sausāka. Apgriezienu skaits veļas mašīnām var būt sākot no 400 līdz pat 1800 apgr./min. Pārsvarā cilvēki izvēlas veļas mašīnas ar 800 – 1200 apgr./min. Veļas mašīnas tvertne var būt no nerūsējošā tērauda vai no plastikas (īpaši izturīgs plastmasas materiāls). Plastikas tvertne atšķirībā no nerūsējošā tērauda tvertnes nenovada tik lielu siltuma daudzumu uz veļas mašīnas korpusu (mazāki siltuma zudumi) un darbojas klusāk. Atliktās mazgāšanas taimeris, ar ko aprīkoti dažu veļas mašīnu modeļi, ļauj uzstādīt laiku, kad uzsākt veļas mazgāšanu. Gadījumā, ja pēc mazgāšanas beigām paies ilgs laiks līdz veļa tiks izņemta no veļas mašīnas, iesakām izvēlēties veļas mašīnas ar atliktās mazgāšanas taimeri, kurām ir funkcija - vieglā gludināšana. Pateicoties šai funkcijai, apģērba kroku veidošanās tiks ievērojami samazināta. Ja gribat, lai veļa pēc mazgāšanas būtu sausa, jāiegādājas veļas mašīna ar žāvētāju. Žāvētāju var nopirkt arī atsevišķi, bet tad jāparedz vieta, kur to novietot. Saprotams, ka veļas mašīna ar žāvētāju būs dārgāka un žāvētāja lietošana ievērojami palielinās arī elektroenerģijas patēriņu.

Atkarībā no elektroenerģijas patēriņa veļas mašīnas tiek iedalītas enerģijas efektivitātes grupās no “A” līdz “G”. “A” nozīmē zemu, “G” - augstu elektroenerģijas patēriņu. Pēc tāda pat principa veļas mašīnas tiek klasificētas arī pēc mazgāšanas klases, salīdzinot to jaudu, ūdens patēriņu un mazgāšanas efektivitāti. “A” klase nozīmē- augstāka mazgāšanas efektivitāte un labāki mazgāšanas rezultāti, bet “G” klase- zemāka efektivitāte un sliktāks rezultāts.

Ņemot vērā iepriekš minēto, droši varat iegādāties savām vajadzībām un iespējām atbilstošu veļas mašīnu. Iesakām veļas mašīnas pieslēgšanu tomēr uzticēt speciālistiem.

Veļas mašīnu klases

Attēls parāda elektroenerģijas patēriņa atšķirības trim vienāda tilpuma 5kg, bet atšķirīgas energoefektivitātes klases veļas mašīnām.

Melnā bulta labajā pusē ar apzīmējumu no "A" līdz "G": attiecīgais burts norāda iekārtas energoefektivitātes klasi, t.i., vai konkrētā veida un ietilpības veļas mazgāšanas mašīnas elektroenerģijas patēriņš ir liels vai mazs. "A" nozīmē mazāku, "G" lielāku elektroenerģijas patēriņu.

Salīdzinot divas veļas mašīnas, jāņem vērā iekārtas ietilpība. A klases iekārtai ar lielāku ietilpību elektroenerģijas patēriņš būs lielāks nekā A klases iekārtai ar mazāku ietilpību. Atcerieties, ka salīdzināt nevar veļas mazgāšanas mašīnu bez žāvētāja un mašīnu ar žāvētāju.

Elektroenerģijas patēriņš tiek norādīts vienā mazgāšanas reizē (ciklā). Elektroenerģijas patēriņu mēra standarta ciklā "Kokvilnas mazgāšana 60°C temperatūrā pilnai mašīnai". Faktiskais elektroenerģijas patēriņš ir atkarīgs no izvēlētās mazgāšanas programmas.

* A klases iekārtai elektroenerģijas patēriņš: 0.95 kWh/ vienā mazgāšanas ciklā
* B klases iekārtai: 1.15 kWh/ vienā mazgāšanas ciklā
* C klases iekārtai: 1.3 kWh/ vienā mazgāšanas ciklā

Ja veļas mazgāšanas mašīnu izmanto 200 reižu gadā, elektroenerģijas patēriņš gadā sastāda:

* A klases iekārtai: 0.95 kWh/ciklā x 200 reizes x Ls 0.039 = Ls 7.41
* B klases iekārtai: 1.15 kWh/ciklā x 200 reizes x Ls 0.039 = Ls 8.97
* C klases iekārtai: 1.3 kWh/ciklā x 200 reizes x Ls 0.039 = Ls 10.14

Lai lieki netērētu elektroenerģiju:

* Rūpīgi sašķirojiet veļu un izvēlieties temperatūru atbilstoši tam apģērbam, kas jāmazgā viszemākajā temperatūrā.
* 60°C ir augstākā vēlamā temperatūra veļas mazgāšanai.
* Katru reizi piepildiet veļas mazgāšanas mašīnu pilnīgi. Elektroenerģijas patēriņš vienmēr būs mazāks, darbinot vienreiz pilnu veļas mazgāšanas mašīnu nekā divreiz pustukšu, pat tad, ja mašīnai ir speciāla nepilna veļas daudzuma mazgāšanas programma.

Mazgāšanas izpildes klase

Mazgāšanas izpildes klase rāda, cik tīri veļas mazgāšanas mašīna izmazgā veļu. Mazgāšanas izpildes klasi nosaka, mazgājot speciāli šim nolūkam ar dubļiem, eļļu, asinīm, sarkano vīnu un šokolādi notraipītu baltu dvieli. Dvielis tiek mazgāts standarta ciklā 60°C temperatūrā pilnai mašīnai kopā ar citu baltu veļu. Pēc tam tiek vērtēts, cik tīrs dvielis kļuvis pēc mazgāšanas.

Centrifugēšanas izpildes klase

Centrifugēšanas izpildes klase rāda, cik sausa ir veļa pēc izgriešanas centrifūgā, tas ir ūdens, kas paliek pēc centrifugēšanas kā proporcija no sausās veļas svara. Tā arī norāda maksimālo centrifūgas apgriezienu skaitu. Ja veļu pēc tam paredzēts likt žāvēšanas mašīnā, ātra centrifūgas darbība samazinās žāvēšanas laiku un ietaupīs elektroenerģiju